A krétafestékek tökéletesen illeszkednek a shabby chic stílushoz, lehetővé téve virágminták alkalmazását, a rusztikus stílusú faanyagok kiemelését, környezetbarát módon felújított bútorok festését, a vintage hangulat megteremtését, finom pasztell színek használatát, vagy például az eklektikus dekoratív elemek megjelenítését is.
Mire használhatok krétafestéket?
A krétafesték vízbázisú, könnyen felhasználható festék, ami a legtöbb a legtöbb otthoni tárgy festésére felhasználható. Fából készült bútoraidat, kerti faházad, beton, tégla és egy tárgyak dekorációjára is alkalmas. Selyem-matt felülete tökéletes alapot biztosít a kreatív kikapcsolódáshoz, amit még viaszolással vagy lakkozással is fokozhatsz.
Melyiket terméket válaszd?
A webáruházunkban megvásárolható Bondex Garden Colors, egy vízbázisú, pár óra alatt száradó fedőlazúr, amely mind beltéri és mind kültéri használatra kiváló. Zselés állaga révén egyszerűen használni anélkül, hogy csepegne. A selyem-matt, lágy pasztell színek nem csak fokozzák a fa természetes szépségét, hanem meg is óvja azt az időjárás viszontagságaitól, miközben UV-védelmet is nyújt a festett felületeknek. Ha fémfelületeken dolgozol, akkor korróziógátló alapozót kell használnod először, hogy megóvd a felületet a korróziótól. Tégla és beton esetében pedig a Héra Falfix mélyalapozó a megfelelő választás. Ha egy korábban már kezelt felületet szeretnél megújítani, akkor először távolítsd el a laza részeket, és utána egy alapos csiszolással készítsd elő a további lépésekhez.
Miért a Bondex Garden Colors?
-
A legtöbb esetben elfelejtheted a csiszolást és alapozást
-
Bármilyen felületen használhatod: fa, fém, valamint kisebb beton és téglafelületek dekorációs célú festéséhez is alkalmas
-
Könnyedén felhasználható, így a kezdőknek is tökéletes választás.
-
Selyem-matt hatás: ideális vintage és rusztikus hangulatú terekhez.
-
Kültéren lakkozás nélkül is időjárásálló
A Krétafesték használata
A krétafesték használata gyerekjáték. Keverd fel, és már festhetsz is. Nincs szükség bonyolult előkészületekre, csak arra figyelj hogy ha a felület koszos vagy zsíros, tisztítsd meg vízzel. A krétafesték sűrű, így inkább több vékony rétegben dolgozz vele. A száradás után dönthetsz a waxolás vagy vizes lakkozás mellett, attól függően, milyen végeredményre vágysz.
Shabby chic, vintage és rusztikus hangulatú terek
A shabby chic stílus igazán közel áll a vintage és rusztikus világhoz, hiszen ezek a stílusok gyakran összemosódnak és egymásra épülnek, könnyű őket összetéveszteni. De ha jobban beleásod magad a részletekbe, láthatod a finom különbségeket!
Amikor a shabby chic és a vintage kerül szóba, sok közös vonást találsz, de mégsem ugyanazok. A shabby chicben az elegancia keveredik egy kis kopottsággal, és erősen érezhető benne a francia vidéki stílus hangulata. Fő színei a fehér és a halvány pasztellszínek, árasztva a romantikát és a nőiességet.
A vintage stílus: változatos, játékos és merész
A vintage viszont sokkal változatosabb és egy kicsit rendezetlenebb, ami azt jelenti, hogy többféle elemet tud magába foglalni. Jellemző rá a virágminta, a játékosság, és a régi, vagy úgy tűnő bútorok és kiegészítők merész keveréke. A bútorok általában régiek és kopottak, de a színek inkább visszafogottak, főleg fehér, barna és halvány pasztellek, míg a lakástextíliák színesek és mintásak.
A rusztikus stílus: Természetesség és otthonosság
Ami a rusztikus stílust illeti, a legfontosabb jellemzője a természetesség. Itt a tömörfából készült bútorok, a természetes anyagok, mint a natúr textíliák, a tégla, mészkő vagy fa burkolatok, valamint a földies és pasztellszínek dominálnak. A rusztikus berendezési tárgyak közel állnak a természethez, egyszerűek, melegséget és otthonosságot árasztanak, még ha kovácsoltvasból készültek is.
A shabby chic varázsa: Elegáns, nosztalgikus és romantikus
A "shabby" kifejezés a kopottságra és elhasználódásra utal, míg a "chic" az eleganciát és a stílusosságot jelöli. Elsőre ellentmondásosnak tűnhet a kettő társítása, de lenyűgöző végeredményt hoz létre. A shabby chic stílust az ilyen elegáns, visszafogott, nosztalgikus és természetközeli jegyek teszik különlegessé. A rusztikussal szemben itt az egyedi formák és textúrák, valamint az időtálló elegancia és a letisztult életérzés a megkülönböztető jegy, ami minden shabby chic stílusban berendezett helyiséget romantikussá varázsol. Ez a stílus tökéletes egyensúlyt teremt a divatos és az elegáns, a friss és a hagyományos, az egyszerű és az összetett között. Bár régi, kopott darabokra épül, friss és trendi lakberendezési irányzatként tündököl.
A krétafestés alapjai – Íme, hogyan kezdj hozzá!
Kövesd az alábbi tanácsokat, és máris jó úton jársz a festési projekt sikeres megvalósításához. Kezdődjön hát a munka, elmondom, hogyan fogj hozzá!
Először is, nézd meg alaposan a festendő felület állapotát!
A leváló régi festékrétegeket mindenképpen távolítsd el, ehhez csiszolópapírt használhatsz. Ha ezt nem tennéd meg, az új festék sem tapadna meg rendesen. Az egyenetlenségeket szintén csiszolással és fatapasszal tudod kiküszöbölni.
Csiszolás – igen vagy nem?
A festés egyik nagy dilemmája. Néhányan minden festéktípushoz javasolják a csiszolást vagy legalább egy minimális felület érdesítést. Ha a bútor vagy a egyéb felújítandó tárgy jó állapotban van, a krétafesték esetén nem szükséges csiszolni. Persze, ha a bútor nagyon régi vagy koszos, érdemes lehet, mivel így a legjobban elő tudod készíteni a felületet.
Alapos tisztítás
Csiszolás után, vagy akár helyette, a felületet alaposan mosd le mosogatószeres vízzel, majd öblítsd le tiszta vízzel. Nagyon fontos, hogy a felület por- és zsírmentes, teljesen száraz legyen. Kerüld a durva zsíroldókat, mert azok kárt tehetnek a felületben. Bútorfestés előtt érdemes még áttörölni denaturált szeszbe mártott ronggyal, hogy minden szennyeződést eltávolíts. A tartós eredmény elérése érdekében kulcsfontosságú a felület alapos tisztítása.
Alapozás szükségessége
Krétafestékkel dolgozva nem muszáj alapoznod, mivel a festék annyira jól tapad, hogy az önmagában is kiválthat egy alapozó réteget.
Festésre fel!
A festést vékony rétegekben végezd, így érheted el a legtartósabb végeredményt. Krétafestékkel, ha rusztikus hatást szeretnél, akkor összevissza húzogathatod az ecsetet, erre remek a körecset. Laposecsettel pedig azoknak ajánlott, akik sima felületet szeretnének elérni, ekkor szálirányban dolgozz.
Krétafesték: Alkoss bátran és egyszerűen!
A krétafesték a DIY projektjeid legjobb barátja lesz. Könnyű kezelhetősége és sokoldalúsága miatt remekül alkalmazkodik bútorok, falak és más dekorációs elemek átalakításához. Próbáld ki te is, és élvezd az alkotás örömét krétafestékkel!